Tux شخصیت پنگوئن کرنل لینوکس است

لینوکس چیست?

سیستم عامل نرم افزاری است که ارتباط بین سخت افزار و کاربر را فراهم می کند. لینوکس هم مانند سیستم عامل های ویندوز و مک برای گروه های مختلف استفاده می شود با این تفاوت که کاربر می تواند بر روی تمامی اجزا آن کنترل داشته باشد این کنترل باعث افزایش اسرعت و دسترسی و امنیت شود.

لینوکس در ابررایانه های و رایانه های شخصی و موبایل ها مورد استفاده قرار میگیرد

لینوکس از بخش های زیر تشکیل شده است

→ The Bootloader: بخشی که فرآیند بوت را کنترل و سیستم عامل بارگذاری می کند

→ The kernel: بخش اصلی سیستم عامل یا همان کرنل یا هسته سیستم وظیفه کنترل بخش های مختلف سخت افزار ها و ارتباط با کاربر را بر عهده دارد

→Daemons: سرویس های مختلفی که بعد از ورود کاربر راه اندازی و اجرا می شود مانند سرویس پرینتر و .. را گویند.

→ The Shell: بخشی که با آن می توان تقریبا هر کاری انجام داد و با بخش های مختلف سیستم عامل ارتباط برقرار کرد این کار به واسط محیط شل سیستم عامل و دستورات آن انجام می شود . Graphical Server: بخش گرافیکی لینوکس که با آن میتوان به لینوکس را گرافیکی اجرا و با آن تعامل کرد X نامیده می شود.

→ Desktop Environment: برای کار X نرم افزار های مختلفی تحت عنوان Desktop Enviroment ها وجود دارند که در خود نرم افزار های گرافیکی زیادی دارند از معروف ترین Desktop Enviroment های می توان به xfce و kde اشاره کرد.

→ Applications: Desktop environment ها معمولا تمام برنامه ها را ندارند ما به واسطه سیستم مدیریت بسته در لینوکس می توانیم نرم افرار های مختلفی را نصب و حذف و یا بروز رسانی کنیم.

توزیع چیست?”!

لینوکس را می توان برای کاربرد های مختلف شخصی و بهینه و بسته و نرم افزار هایی را به صورت پیش فرض در آن نصب نمود. توزیع های مختلف توسط شرکت های مختلف آماده و به صورت رایگان و یا در نسخه های تجاری در اختیار کاربران قرار میگیرد

برخی از توزیع های متداول عبارتنند از:

⇒ Ubuntu Linux

⇒ Linux Mint

⇒ Arch Linux

⇒ Deepin

⇒ Fedora

⇒ Debian

⇒ openSUSE.

هر کدام از توزیع های برای کارهایی مناسب و نقاط قوت و ضعفی دارند برای استفاده از لینوکس در رایانه های شخصی می توان با مراجعه به لینک روربرور انتخاب مناسبی داشت چگونه توزیع مناسب رایانه شخصی را انتخاب کنم.

می توان با مراجعه به وبسایت Distrowatch 100 توزیع برتر حال حاضر را مشاهده نمود.

برخی از توزیع های مناسب سرور عبارتنند از:

⇒ Red Hat Enterprise Linux

⇒ Ubuntu Server

⇒ CentOS

⇒ SUSE Enterprise Linux.

کدام توزیع برای من مناسب است?

لطفا با مراجعه به linux.org توزیع مناسب خود را انتخاب کنید
همچنین با مراجعه به lifehacker.com می توانید توزیع مناسب خود را انتخاب کنید

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
میتوانید بازی زیر را انجام دهید و در صورت پیروزی دستور لینوکسی را یادبگیرید

حداکثر 3 بار مجاز به پرتاب تیر هستید